Boží Dar, Krušné hory

Nejvýše položené městečko ve střední Evropě, Boží Dar, najdete jen co by kamenem dohodil od německých hranic. A také proklatě blízko nejvyššího vrcholu Krušných hor – Klínovce. Právě tato ideální poloha v samém srdci Krušnohoří je magnetem pro sportuchtivé turisty, kteří se do Božího Daru sjíždějí nejen v zimní, ale i v letní sezóně. V okolí tohoto bývalého hornického města dnes už sice na stříbro narazíte jen stěží, zato vás tu ale čeká fantastická příroda protkaná hustou sítí značených turistických a cyklistických tras i běžeckých stop.

Život v této odlehlé části Sudet určitě nikdy nebyl zrovna peříčko, přesto bývaly Krušné hory ve srovnání s jinými horami překvapivě obydlené. S dnes již zaniklými osadami a historií zdejšího kraje se můžete seznámit nejen v božídarském muzeu, ale i při svých toulkách krajinou. Za pozornost stojí například naučná stezka Blatenský příkop, Božídarské rašeliniště, Vlčí jámy nebo Jáchymovské peklo. Trochu jinou zábavu nabízí Ježíškova cesta, zábavně-naučná trasa plná úkolů a atrakcí, určená především dětem. Boží Dar se díky ní stal jediným českým místem, kde můžete Ježíška potkat celoročně.

Přijíždíte-li do Božího Daru za lyžováním či snowboardingem, rozhodně nebudete zklamaní. Pro děti a lyžaře začátečníky je jako dělaný ski areál Novako v centru obce. Stejně mírná sjezdovka za Prahou vás mimo jiné vyveze až k populárnímu Neklidu, kde si přijdou na své lyžaři všech úrovní. Ještě o něco strmější sjezdovky najdete na nedalekém Klínovci. Na Božím Daru najdete i lyžařskou a snowboardovou školu. Pro běžkaře je v zimní sezóně připraveno mnoho kilometrů dobře udržovaných tras včetně oblíbené Krušnohorské magistrály. V létě můžete vyměnit běžky za horské kolo nebo turistické hole a vydat se objevovat skryté krásy Krušných hor a svěží čistotu horského vzduchu. Ať už dny svého pobytu strávíte jakkoliv, Boží Dar si jednoduše zamilujete.